“Це майже вуглецево-негативно”: як коноплі стали несподіваним будівельним матеріалом

Прибічники конопляного утеплювача хвалять його властивості, як нетоксичного матеріалу та стійкість до плісняви, вогню та шкідників, написав Едвард Хелмор.

"Це майже вуглецево-негативно": як коноплі стали несподіваним будівельним матеріалом

Коноплі сатива, рослина тисячі молекул, має довгу та широку репутацію – як народна медицина, джерело текстильних волокон для одягу, для виготовлення мотузок або для затискання отворів у кораблях. Але зараз коноплі – або, конкретно, їх не-психоактивний варіант – хвалять ще більше: будівельні матеріали для житла, які можуть уникнути деяких негативних екологічних, логістичних та економічних наслідків цементу.

Цементна промисловість відповідає приблизно за 8% викидів вуглекислого газу, що сприяє глобальному потеплінню планети, поряд з проблемами, створеними недостатньо гнучкими поверхнями та низькими ізоляційними властивостями, або R-значенням. Пошук великомасштабних альтернатив наразі має мало результатів, але на невеликій шкалі є цікаві можливості, включаючи використання конопель, змішаних з вапном, для створення матеріалів з низьким вуглецевим відбитком та сприятливих для клімату.

“У США є великий потенціал для використання конопляних волокон для будівництва та ізоляції”, – сказала Кая Кюль, міський дизайнер і засновник студії youarethecity, базованої в Брукліні, Нью-Йорк. “Коноплі легалізували лише в 2018 році, але зараз промислові коноплі слідують за першою хвилею CBD та канабісу”.

Минулого літа Кюль, яка є частиною ініціативи Колумбійського університету щодо застосування екологічних ініціатив на Гудзонській долині, завершила будівництво двох хат на фермі на північному Нью-Йорку, використовуючи конопляно-вапняний матеріал, відомий комерційно як коноплебетон у будівництві. Конопляні блоки не несучий матеріал, тому використовується переважно для термально ефективної ізоляції та внутрішніх стін.

Використовуючи префабриковані конопляні блоки та дерево для зменшення вуглецевого впливу, дві орендні хати, спроектовані відповідно до архітектури сільських ферм на північному Нью-Йорку, розташовані на експериментальному землеробському інкубаторі Воллі Фармс та спроектовані для демонстрації сталих будівельних технологій.

"Це майже вуглецево-негативно": як коноплі стали несподіваним будівельним матеріалом

Кюль описує зароджуючу мережу пропагандистів, дизайнерів та виробників, які вважають біо-основні будівельні матеріали способом радикального зменшення вуглецевого відбитку буд-індустрії, які, у деяких випадках, становлять 80% їх вуглецевого життєвого циклу. Потенціал конопель (сорт канабісу сативи) як будівельного матеріалу відомий вже століттями, тому що це матеріал, який поєднує швидке вирощування з міцністю. Але останнім часом його здатність захопити більше, ніж його власну вагу в вуглеці – вдвічі швидше, ніж традиційні ліси – стала у центрі уваги. За деякими оцінками, коноплі можуть захопити до 15 тонн СО2 на гектар через фотосинтез. Коноплевирощування, яке займає лише 25% світової сільськогосподарської землі, що використовується для дійсності та худоби, закрило б розрив викидів СО2 ООН в 23 гігатони щорічно.

“Вибір матеріалів, які захоплюють багато вуглецю, до того, як вони стають будівельними матеріалами, може бути дуже корисним у цьому пошуку досягнення вуглецевої нейтральності до 2050 року”, – сказала Кюль, підкреслюючи, що коноплі, які використовують, – це костриця з середини стебла, а не кора, яка використовується для паперу або мотузок.

За даними Рапід Транзішн Альянс, вперше цей метод був розроблений у Франції в 1980-х роках як спосіб покращення теплової ефективності середньовічних будівель з дерев’яної рами, що має свої корені в дохристиянській Галлії. Прибічники використання конопель у будівництві (вони, як правило, віддають перевагу терміну хемп-лайм перед коноплебетоном (хемпкрит), тому що він не містить бетону) хвалять його властивості, як нетоксичного матеріалу, стійкість до плісняви, вогню та шкідників. Найбільш привабливим, за словами Тіма Уайта з Техаських Здорових Будинків, є те, що не додаються хімічні речовини. “Сучасні будівельні галузі – це токсичний коктейль”, – сказав Уайт, – “і багато наших клієнтів шукають нетоксичний будинок”.

"Це майже вуглецево-негативно": як коноплі стали несподіваним будівельним матеріалом

“Цей матеріал майже вуглецево-негативний”, – сказав він. “Взагалі немає нафтохімії, тому, як тільки ми позбавляємося від токсичного навантаження матеріалів, ми можемо створювати здорові будинки для людей – і ви вже забезпечили початок для створення здорового внутрішнього середовища, побудованого за допомогою історичних будівельних матеріалів, які мають тисячолітню історію”.

Використовуючи монолітну структуру (стіни не мають порожнин, подібно до глинобитних або землебитних будинків), Уайт отримує коноплі від Південного Бенду Промислових Конопель в Грейт-Бенді, Канзас. Компанія відкрила перший такий заклад у 2021 році після того, як вирощування конопель було легалізовано в 2018 році.

Але галузь все ще в своєму початковому стані в США, і доводиться вивчати багато нового. Подібно до марихуани, коноплі, по суті, заборонені були у 1937 році, і зусилля з відновлення галузі приходять задовго після того, як втрачена пам’ять про вирощування та переробку, або про циркулюючі ринки.

“Усі хочуть, щоб ми пройшли шляхом 50 років з системами та освітою”, – сказав Уайт. “Але ми виявляємо, що цього знання про історичні матеріали вже немає”.

У Європі, історія йде трохи далі. В Великобританії, наприклад, конопляні будинки в Хавергіллі у Суффолку мають кілька десятиліть, тоді як у Франції спортивний центр П’єра Шеве біля Парижа був побудований недавно з використанням конопляного бетону. За оцінками, глобальний ринок конопляного бетону прогнозується зростати на 16% щороку з 2021 по 2028 рік, а загальний глобальний ринок зелених будівельних матеріалів має досягти вартості 419 млрд доларів до 2026 року.

Але конопляно-вапняна промисловість матиме конкурувати з встановленою будівельною промисловістю, для якої вартість і контроль є центральними питаннями. Тому Уайт зараз проводить заняття з натуральних будівельних технік у намаганні розвивати галузь вперед. Для Техаських Здорових Будинків, мета полягає у будівництві будинків, що виглядають як будь-які інші – і не віддаватися у майбутнє, у стилі Аркосанті або геодезичних купольних споруд – але з глинобитними підлогами, без гіпсокартону, фарби або вінілу.

“Я розумію, де знаходиться ринок”, – сказав він. “Ви захочете продати цю річ, тому ви захочете рівні стіни. Я не хочу, щоб хтось приходив до мене через 10 років і говорив, що вони намагаються продати свій будинок. Ну, так, чуваче, робіть його рівним…”

"Це майже вуглецево-негативно": як коноплі стали несподіваним будівельним матеріалом

Минулого тижня компанія Tao Climate, яка використовує передові технології для вирощування конопель в масштабі, оголосила партнерство з українською компанією Hemp Technology для використання конопляного бетону для житла для 170 внутрішньо переміщених осіб та військових сиріт у Львові. Проект, фіналіст Elon Musk’s XPRIZE for carbon removal, який супроводжується призом у 100 мільйонів доларів, оцінюється на вилучення понад 1 000 тонн СО2.

конопляний будинок стрий
Найбільший конопляний будинок в Європі м. Стрий

“Ми довели, що наша модель працює в найважчих обставинах”, – сказав Фелікс Ройк з Tao Climate в заяві. “Те, що ми досягли в Україні, – надзвичайне. Ми ефективно вилучаємо СО2 з атмосфери, одночасно забезпечуючи стале житло для мільйонів людей по всьому світу. Це виграш для планети і людства.”

Оригінал статті: Видавництво “The Guardian”

Схожі записи

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі